ŞEHİR EFSANELERİ

1. SPREY POLİÜRETAN KÖPÜK ÇOK YENİ VE BAŞARISI KANITLANMAMIŞ BİR MALZEMEDİR

Gerçek: Poliüretan köpüğün temeli 1937 yılında Dr. Otto Bayer ve ekibi tarafından atılarak, 1954 yılında ticari olarak dağıtılmaya başlandı.

Başlangıçta Sprey Poliüretan Köpük (SPK), 1960'larda soğutma ve endüstriyel yalıtım projeleri için kullanıldı. Ancak 60'ların sonlarında ve 70'lerin başlarında poliüretan köpük dış çatı uygulamalarında da kullanılmaya başlandı. En eski SPK yalıtımlı çatılar günümüzde yaklaşık 50 yaşındadır. Bu nedenle, poliüretan köpük yaklaşık yarım asırdır kullanılan bir malzemedir.

Püskürtmeli köpük uygulaması artık tüm dünyada çatı kaplama ve yalıtım ihtiyaçları için reçete edilmekte ve başarılı uygulamalar için hassas parametrelerle uygulanmaktadır. Malzeme, Ulusal Yapı Kodu (National Building Code) tarafından tanınmaktadır.

 

2. KÖPÜK ÇATI ÜZERİNDE YÜRÜYEMEZSİNİZ

Gerçek: Sprey Poliüretan Köpük uygulaması yapılmış bir çatının her yerinde yürüyebilirsiniz. Hem Sprey Poliüretan Köpük İttifakı (SPFA) hem de Ulusal Çatı Müteahhitleri Birliği (NRCA), poliüretan kaplı çatıların cm² başına yaklaşık 25 kilogram dayanabileceği öne sürülmektedir. Diğer tüm yalıtım malzemeleri gibi, delici bir nesne ya da fazla yüke maruz kalmadığı sürece sağlamlığını yıllarca korur.

 

3. SPREY KÖPÜK ÇATI PAHALI BİR MALZEMEDİR

Gerçek: Sprey Poliüretan Köpük seçimiyle ilişkili maliyet tasarruflarını düşündüğünüzde, aslında en uygun fiyatlı çatı kaplama ve yalıtım çözümlerinden biridir. Dayanıklı, uzun ömürlü bir malzeme ile ilgili tasarrufları, elastomerik kaplamaların sağladığı uzun ömür ve enerji maliyeti tasarruflarını birleştirdiğinizde, Sprey Poliüretan Köpük oldukça uygun maliyetli bir seçenektir.

 

4. SPREY KÖPÜK İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN YALITIMLAR DAYANIKLI VE UZUN ÖMÜRLÜ DEĞİLDİR

Gerçek: Araştırmalar, başarılı çatı kaplama köpüğü markalar ile uygulandığında ve korunduğunda 100 yıla kadar dayanabileceğini göstermektedir. TSE’nin yaşlandırma testinde bir asrı aşkın dayanma ömrü sabitlenmiştir. Örneğin İzotüp  kaplama, çatı ve binanızın ömrü boyunca dayanabilir. Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), Amerika’da 2005 yılında gerçekleşen Katrina Kasırgası'na maruz kalan binaları inceledi ve poliüretan kaplı binaların oldukça iyi performans gösterdiğini tespit etti.

 

5. XPS VE STRAFOR, SPREY POLİÜRETAN KÖPÜK GİBİ YALITIM SAĞLAR

Gerçek: XPS ve Strafor, Sprey Poliüretan köpük kaplamasıyla sağlanan faydaların yalnızca bir kısmı elde edilebilir . Sprey Poliüretan Köpük yüzey alanı ve şekli farketmeksizin ısı bariyeri bırakmadan her bir köşeye nufüz eder ve şişer. Levha yalıtım malzemesi ise yalıtım kapasitesini büyük ölçüde azaltan nem ve buhar geçişine izin veren dikişlerle doludur. Sprey köpüğün kapalı hücre yapısı, strafor ve XPS gibi levhalara göre Lambda(?) Değeri (termal direnç) 0,020 daha az geçirgendir.

 

6. POLİÜRETAN SPREY KÖPÜK ZEHİRLİDİR

Gerçek: Poliüretan köpük, milyonlarca küçük hapsolmuş gaz kabarcığı ile değiştirilmiş bir plastik türüdür. Isıl direnç ve dayanıklılığın en iyi kombinasyonu için optimize edilmiş olsa da; temel malzemesi tamamen hareketsizdir. Yani; üzerinde uyuduğunuz köpük yastıklar, arabanızın içindeki koltuk minderleri veya herhangi bir su şişesi kadar güvenlidir.

 

7. POLİÜRETAN KÖPÜK SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİLDİR

Gerçek: Yeni nesil poliüretan köpükler, bazıları sürdürülebilirliğe katkıda bulunan yenilenebilir kaynak malzemeleriyle, sürekli olarak üretiliyor ve geliştiriliyor. Sprey köpük ürünleri, yalıtımın yapılmasından kaynaklanan nispeten küçük enerji ve çevresel etkilere kıyasla, bir binadaki yalıtımın ömrü boyunca önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar ve daha fazla çevresel etkiyi önler. Poliüretan Köpük yalıtımı sürdürülebilirdir.

 

8. POLİÜRETAN KÖPÜK SUYU EMER

Gerçek: Suya en çok maruz kalan bölümlerden biri olan çatı uygulamalarında kullanılan Sprey Poliüretan Köpük (SPK) "kapalı hücre" dir. Başka bir deyişle, suyla geçilemeyen milyonlarca küçük kapalı hücresi olan bir plastiktir. Suyun altına batırılmış bir SPK bloğu, yüzer durumda kalır ve çok uzun bir süre kuru olarak kalır. Bu nedenle yüzdürme havuzlarında ve deniz araçlarının gövdelerinde sprey poliüretan köpük kullanılmaktadır. SPK bir sünger değildir

 

9. KUŞLAR BİR SPREY POLİÜRETAN KÖPÜKLÜ ÇATIYA ZARAR VERİR

Gerçek: Herhangi bir çatı sisteminin üstünde kuş görmek yaygındır. Akrilik veya silikon kaplama boyası ile düzgün bir şekilde kaplanırsa, kuşlar genellikle çatıyı rahatsız etmez. Kuşların veya insanların neden olduğu herhangi bir hafif yüzey kusuru genellikle bir sızıntıya neden olmaz ve bir miktar silikon bazlı boya ile kolayca onarılabilir.

 

10. SPK YALNIZCA MÜKEMMEL HAVA KOŞULLARINDA UYGULANABİLİR VE DOĞRU ŞEKİLDE UYGULANMASI ZORDUR

Gerçek: Sprey Poliüretan Köpük, Dünyanın birçok yerinde olmak üzere tüm dünyada başarıyla uygulanmıştır. Bir SPK sisteminin kurulumu için ideal sıcaklık, diğer çatı kaplama uygulamalarıyla aynı gereksinim olan 4 ila 37 °C arasındadır. Uzun yıllardır sektörde başarılı işlere imza atmış olan uzman kadromuz; nem seviyelerine, sıcaklığa ve rüzgâr faktörlerine uygulama planını yaparken çok dikkat etmektedir.

 

11. SPK ÇATI SİSTEMLERİ SİGORTALANMAZ VE GARANTİLİ DEĞİLDİR

Gerçek: SPK çatı kaplama sistemleri tamamen sigortalanabilir ve bağımsız laboratuvarlarda kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. 20 yıla kadar kapsamlı garantiler de mevcuttur.

 

TR EN