Yalıtım ve Enerji Tasarrufu

Yalıtım ve Enerji Tasarrufu

İzobir Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü BULGUR, Bloomberg HT de Reel Ekonomi programına katıldı ve yalıtım sektorunu değerlendirdi..

İzobir Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Bulgur; ülkemizde cari açığın en önemli sebeplerinden biri enerji ithalatıdır. Yalıtımla ne kadar bir enerji tasarrufu sağlanabilir diye sorulacak olursa, bunu şöyle izah edebiliriz: Altmış milyar dolarlık enerji ithalatı yapan bir ülkeyiz, bunu üçe bölecek olursak; yirmi milyar doları ulaşımda, yirmi milyar doları endüstride, yirmi milyar doları da konutlarda kullanılmaktadır. Endüstriyi de ikiye bölebiliriz yirmi milyar doların on milyarı endüstrilerde ısıtma-soğutmada kullanılmakta, kalanı da makine-ekipmanla ilgili kullanılmaktadır. Dolayısıyla altmış milyar doların otuz milyar dolarını enerjide nasıl tasarruf edebiliriz hususu üzerine eğilmeliyiz .

Şükrü Bulgur; Türkiye’deki yaklaşık yirmi-yirmi beş milyon konutun aşağı yukarı %80-85 civarı yalıtımsız binalardan oluşmaktadır. Bu %80-85 konut yalıtımlı olmuş olsaydı yıllık en az 12-13 milyar dolarlık bir tasarruf sağlanabilirdi .Türkiye’de özellikle büyük endüstriyel binalarda  ısınmayla alakalı ciddi sorunlar var ve yapılacak yalıtıma ihtiyaçları var. Doğru yalıtımı, doğru noktada tüketiciye sunmak gerekir.

Şükrü Bulgur; inşaat sektörünün, özellikle konut sektörünün her geçen gün hızla geliştiği ülkemizde nitelikli elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Binalarda yapılan yanlış yalıtımların bazen geri dönüşü de olmamaktadır, burada yapı denetim firmalarına ,  Çevre Şehircilik Bakanlığına ve mühendislerimize büyük sorumluluklar düşmektedir.

Şükrü Bulgur; binaların yalıtımında üç parametre vardır; birincisi ısı iletkenlik katsayısı, ikincisi yangına mukavemet, üçüncüsü ise binada ekonomik ömrünün uzun olması. Doğru bir yalıtımla binada %70 civarı enerji tasarrufu sağlanabilir, bu da yüz birim olan enerji giderinizi otuz birimlere kadar düşürebilir. Vatandaşın anlayacağı ifadeyle yılda 6-7 bin lira olarak ödeyeceğiniz enerji giderinizin bin-bin beş yüz liralara kadar düşmesi demektir. Bu aynı zamanda yaşam kalitenizin de artması demektir. İyi bir yalıtım hem enerji tasarrufu sağlamakta hem de evinizdeki yaşam kalitenizi ve konforunuzu artırmaktadır.

Şükrü Bulgur, Çevre şehircilik Bakanlığının kayıtlarına göre yalıtım sektörünün Türkiye’deki pazar hacmi kayıt altında olan yaklaşık 25-30 milyar TL civarındadır. Ülkemizin konvansiyonel yalıtım malzemeleri yerine artık teknolojik (Endüstri 4.0) yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir. Teknolojik yalıtım malzemeleri denildiğinde klasik olarak parça parça yapılan yalıtım yerine  dübel, ek yeri, yapıştırma uygulanmadan püskürtme yöntemiyle dünyanın en iyi yalıtım malzemesi (TSE 14315-1) poliüretanla tek parça ve çepeçevre bir şekilde binalar kaplanmaktadır. Hem çok hızlı uygulanması, hem  inavasyon yüklü bir ürün olması hem de günde bin metrekare bir alanın kısa sürede kaplanması bakımından oldukça kullanışlı bir üründür.

Şükrü Bulgur; günümüz, eski yalıtım malzemelerinin artık yerini; ısı, su, ve ses yalıtımının üçünü birden binalarda konforlu bir şekilde sağlayacak yeni ve teknolojik yalıtım malzemelerine bıraktığını, yalıtımın ön plana çıktığı, çıkmak zorunda olduğu bir dönemdir.  

Şükrü Bulgur; yönetim kurulu başkanlığını yaptığı İzobir firması ürünü olan İzotüp Poliüretan Köpük uygulamasının uygulama bakımından kolay, pratik, ekonomik ve konforlu olduğunu belirterek İzobir Poliüretan Köpük Uygulaması’nın  bir yalıtım ürününde aranan tüm konforu müşteriye dünya standartlarında sunduğunu dile getirdi.

TR EN